REGIONY | Obce | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
ZÁKLADNÍ ŠKOLY na Královédvorsku - možnosti a rozdíly
Kdy se zápisy do vaší školy konají/ly?
Zápisy do 1. ročníku ZŠ se v třemešenské škole tradičně konají poslední lednovou středu. Letos to vyšlo na středu 27. ledna.
Jakou má vaše škola kapacitu, kolik 1. tříd plánujete letos otevřít?
Základní škola v Bílé Třemešné má kapacitu 240 žáků, školní družina má kapacitu 70 žáků.
Pro školní rok 2016/2017 budeme otevírat jednu 1. třídu.
Předcházela zápisům možnost seznámení děti se školou? V jaké formě (den otevřených dveří, miniškolička aj.)
Ano, děti mají možnost se seznámit s naší školou dříve. Ve spolupráci s okolními MŠ navštěvují jejich děti naši ZŠ i několikrát v průběhu školního roku, v daný den je pro ně připraven program na 1. st. ZŠ. Dále do těchto okolních MŠ pravidelně zasíláme zejména předškolákům náš školní zpravodaj, pořádáme i informativní schůzky pro rodiče předškoláků.
Jakou formou ve škole zápis probíhá/al?
Zápis probíhá v jednom dni, většinou mezi 13 .–17. hodinou. Rodiče přichází s dětmi v předem dohodnutém čase, aby se netvořily fronty. V přízemí I. stupně ZŠ je pro děti připraven program, ve kterém volnou formou děti předvedou, co umí a co je baví (cca 15-20 min). Dětem se věnují učitelky 1. stupně, učitelka z MŠ a žáci II. stupně. Poté navštíví s rodiči pana ředitele v jeho kanceláři, kde se vyřídí potřebná administrativa (5-10 min).
Mohou si rodiče vybrat učitele v 1. třídě?
Nemohou. Za vzdělávání je zodpovědný ředitel školy, který určí, který učitel se ujme 1. třídy. Tuto zodpovědnost není možné přenést na rodiče.
Co dětem a jejich rodičům vaše škola nabízí výjimečného nebo naopak tradičního?
Základní škola v Bílé Třemešné poskytuje vzdělání založené na národních principech vzdělávání s cílem být venkovskou školou rodinného typu, která vzdělává děti s ohledem na úzké vazby k přírodě, lidem a venkovu, a vychovává osobnosti schopné života ve společnosti 21. století s důrazem na zodpovědnost, slušné chování a pracovitost.
Tj. žákům nabízíme klidné a bezpečné venkovské prostředí (bez hluku a prachu), individuální až rodinný přístup.
Vychází vaše školní jídelna vstříc dětem se stravovacími omezeními (bezlepková dieta atd?)
Ano, vycházíme vstříc. Po přechodné období si mohou žáci za určitých pravidel nosit vlastní stravu (režim dle hygienických podmínek). Po stanovení konkrétní diagnózy lékaři a po přípravě jídelníčku nutričním specialistou je naše školní jídelna připravena poskytnout dietní stravu.
Může dítě navštívit družinu i když nechodí do jídelny (má tedy krabičku jídla s sebou?)
Může, ale stává se to ve výjimečných případech a na přechodnou dobu. Osobně to rodičům nedoporučuji z několika důvodů (špatné stravovací návyky, riziko závadnosti potravin (jídlo 5-6 hodin mimo lednici), sociální aspekty, kultura stolování apod.).
V těchto případech sledujeme kvalitu a množství donášené stravy, příp. nedostatky řešíme s rodiči – prostě děti by neměly ve školní družině hladovět. Pokud máme podezření ze zanedbání péče, jsme povinni předat informaci OSPODu.
Může si dítě ve škole zakoupit svačinu?
Může, výrobky v rámci projektu Mléko do škol. Pokud žák nemá svačinu z domova, může si ji také zakoupit ráno před zahájením vyučování v prodejně potravin nebo v pekárně, které jsou 2 min. chůze od školy. Doporučujeme rodičům připravovat přiměřené svačiny, aby děti mezi 12-13 hodinou v jídelně snědly celý oběd.
Ve strategii rozvoje školy máme v plánu zřídit školní bufet, zatím na to nejsou vhodné prostory.
Mají děti v době přestávek možnost volného pohybu?
V době přestávek jsou žáci ve svých třídách a chodbě. V době polední přestávky mohou využít sportovních hřišť v areálu školy.
Do jaké třídy je možné dítě umisťovat do družiny a jaký je roční poplatek?
Pro umístění dětí do školní družiny jsou stanovena kritéria. Žáci 1. a 2. třídy jsou umístěni vždy, většinou i žáci 3. třídy. Zbylá volná místa jsou nabídnuta žákům 4. třídy.
Roční poplatek za družinu činí 700,- Kč (2x 350,- Kč).
Jaké možnosti mají žáci na druhém stupni - specializace tříd
Specializace tříd není v naší škole zavedena, ani ji osobně nepodporuji a nedoporučuji.
Povinnou školní docházku by žáci měli absolvovat na základní škole v plném rozsahu (9 let) a v různorodé skupině sociální i intelektuální. Specializace znamená selekci (výběr) žáků, která v tomto věku může mít negativní vliv na psychologický vývoj dítěte.
Sociální aspekty jsou velmi důležité pro jejich další život. Fyziologická norma říká, že „co je přirozené, je i normální“.
Prohlubování dovednosti konstruktivně komunikovat v různých prostředích a skupinách, projevovat toleranci atd. je ve výběrových třídách výrazně sníženo.
K přípravě na budoucí povolání a tedy k specializaci slouží střední a vysoké školy, tj. dalších 4-10 let vzdělávání. Specializace již ve věku 10 let není vhodná.
Jaké nabízíte mimoškolní aktivity a projekty?
Každoročně cca 12-15 zájmových kroužků pod naší školou, školní knihovnu, jazykové pobyty v zahraničí a další akce a projekty – kulturně-společenské, sportovní, znalostní (viz web školy ZŠ – akce, projekty).
Jak byste ohodnotili možnost bezpečného přístupu dětí do školy (cyklostezka, bezpečné přechody, chodníky, blízké parkoviště pro rodiče dětí, stojany na kolo aj).
K otázce bezpečnosti jsme realizovali projekt Bezpečně do třemešenské školy, který podpořila Nadace partnerství. Vzhledem k tomu, že 50 % žáků dojíždí z okolních vesnic, je to důležité téma. Postupně se zřizovatelem realizujeme jednotlivá opatření eliminující rizika a nebezpečné úseky. Škola má zabezpečené stojany na kola, parkoviště pro rodiče. Ve spolupráci s Policií ČR a specialisty realizujeme projekty zaměřené na dopravní výchovu.
Nabízíte dětem možnost ranního a odpoledního svozu do/ze školy školním autobusem?
Zatím ne, doprava žáků z okolních vesnic je zajištěna regionálními autobusovými spoji. Odjezdům těchto spojů je přizpůsoben i rozvrh jednotlivých tříd. S ohledem na neakceptaci našich požadavků u některých spojů krajským úřadem zvažujeme pořízení vlastního školního autobusu.
Vaše komentáře |