REGIONY | Obce | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Určitým řešením, jak přežít dnešní dobu v psychickém zdraví, je útěk do přírody - ale to už asi většina z nás ví a Pjér tak neříkal nic nového. Někdo máme přírodu blíže, někdo dále. Možná proto se právě vy nyní rozhodujete, jestli se nepřestěhujete z velkoměsta do přírody. Ale co dál?
Vlastně mě samotnou překvapilo, kolik známých faktů tento známý psychoterapeut, divadelník, muzikant a spisovatel v jedné osobě řekl. Jedinečné ovšem bylo propojení jednotlivých faktů.
Teď už účastníci přednášky vědí, co si Jung a Freud říkali o svých snech, jak je vnímali a tedy, jak je můžeme a měli bychom vnímat i my. Určitě nám sny něco říkají - však vycházejí z našeho nevědomí, protože vědomí v noci - spí. Pjér nešel daleko pro příklad snu, který může vystrašit i jinak snuodolnou osobu: sex se svým bratrem, sestrou, babičkou - a mohli bychom pokračovat dále. Ne, sex ve snu vůbec není o sexu. Sen je královskou cestou do nevědomí. Sen vám jen může připomínat, jak hluboké city k některým lidem cítíte - ale již jste to zapomněli, nebo je spíše potlačili jinými věcmi - vzájemnými hádkami o dědictví apod. Pjér dával za příklad výklad symboliky starých kmenů, kteří porno a nepoužívají drogy na takové úrovni a za takovým účelem, jaká je dnes ve světě běžná, ačkoliv oboje mají k dispozici. Uvědomují si totiž velmi dobře, že cesta do nevědomí jen pomocí drogy je rychlá, ale nijak tím vědomí nerozšiřuje - naopak. Návrat zpátky do vědomí je o to horší. Pjér la Šé'z s hostitelkou Ilonou Limberskou a nakladatelem jeho knih
„Pjér umí lehkou formou propojit souvislosti”, jak o něm řekl v úvodních slovech vydavatel jeho knih. Trochu diváky zastrašil možná tím, jak dlouho četl jednu z Pjérovo knih: Den svatého Ignora mu zabral jeden rok. Nejedná se o oddychovou literaturu, a jak sám vydavatel přiznává, leckdy tomu odpovídá už samotný podtitul: „cvičebnice moderního člověka v utrpení” nebo „léčivý román pro dobře motivovaného čtenáře”. Ono být dobře motivovaný každý večer po delší dobu není tak lehké, jak by se mohlo zdát. Ale netřeba se těchto knih bát. Je lepší je číst.
Přednáška byla vedena na téma Vědomí a nevědomí, ale dotazy z řad diváků směřovali i na EGO, meditaci, drogy. Odpovědi mohly zabrat další hodinu či dvě. Ale všichni jsme si odnesli jednu důležitou informaci: slovo náhoda je od slova nahodilý, „někdo” nám něco nahazuje. A sled náhod nám může i něco naznačovat. Vnímejme, co se děje kolem nás, věřme tomu, že vše se nedá vysvětlit vědomím. Někdy je zkrátka lepší nechat věci plynout.
A na závěr: Víte, že původním termínem pro nevědomí bylo „božství”? Tak teď už víte, proč tomu říkáme nevědomí. Také vám přeběhl při vyslovení slova božství mráz po zádech?
Autor: Kateřina Sekyrková
Vaše komentáře |