REGIONY | Obce | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Historie areálu
Areál koupaliště a slunečních lázní Dachovy byl vybudován v letech 1923-1925 podle projektu profesora hořické sochařsko-kamenické školy a cestovatele Ing. arch. Karla Bachury (1878 — 1961) na místě původního tzv. spodního dachovského rybníku. Vodní nádrž ve tvaru čtverce o straně 100 metrů byla rozdělena na 3 sekce: pro děti, začátečníky a pro vyspělé plavce s maximální hloubkou 3 metry. Bazén je napájen lesními prameny díky nimž si zachovává stále čistou vodu. Při severní straně nádrže byl již zmiňovaný vybudován dřevěný pavilon s kabinami, honosící se dodnes ojedinělou architekturou ve stylu tzv. národního dekorativismu. Před kabinami byla vysázena dvojitá stromová alej a před ní zřízená písečná pláž, které tu slouží svým návštěvníkům dodnes.
V odpoledních hodinách červnové soboty je písečná pláž v pozadí s dřevěnou budovou zalitá sluncem. Sluneční lázně - tak se původně areál jmenoval. Voda o teplotě 20°C je na polovinu června odpovídající a děti neváhají ani chvilku - pozvolný vstup do vody je šancí jak pro neplavce, tak pro plavce. Větší děti plavou k dřevěnému ostrovu uprostřed bazénu - je to pro ně výzva - na ostrov! Nechybí tu ani dvoumetrový skokanský můstek. Poté se děti zahrabávají na písečné pláži a vydrží jim to minimálně hodinu. Hrabání se v písku a stavění hradů vymění později za skákání na trampolíně zapuštěné do země. Nepotřebují jiné atrakce, jsou spokojené.
Správce areálu mi přibližuje investice v posledních letech a nastiňuje plány do budoucna.
Od roku 2013 je hlavní budova spolu se strážním domkem kulturní památkou. O dotace na opravu této památkově chráněné budovy město Hořice žádalo opakovaně, bohužel neúspěšně. V následujících letech ho tak čeká postupná oprava 90 let staré dřevěné budovy na vlastní náklady.
Prozatimní investice jsou vidět dost výrazně - nová dlažba lemuje bazén a nově vydlážděná cesta vede k chatkám kempu. Další letošní novinky jsou zatím stále odděleny od ostatních prostor areálu páskou. Jedná se o stavby z vrbového proutí - stromy, altánek a prolézečka pro děti. Jedná se o vkusné doplňky prvorepublikového koupaliště. Přibyly také atrakce pro děti - klouzačka s tunelem a trampolina s nosností 100 kg zapuštěná do země. Brouzdaliště pro malé děti zatím není napuštěno. Jelikož se kvůli hygienickým předpisům v něm voda musí vyměňovat každých 24 hodin, čeká se na teplejší dny.
V hlavní budově je 80 kabinek, z toho jedna polovina je již opravená a jsou nabízeny k jednodennímu či celosezónnímu pronájmu za 100-150 Kč dle velikosti kabinky. Dvě z kabinek slouží jako převlíkací kabiny.
Uprostřed budovy je zázemí pro plavčíky a také návštěvníky zdejšího kempu, kteří zde mají k dispozici ledničku, mrazák a varnou konvici. Je zde možné si zahrát také pingpong - stůl zabírá většinu této haly a pálky jsou k zapůjčení.
Brouzdaliště je stejně jako velký bazén napouštěn ze 3 pramenů v okolí. Objem bazénu je 12000 m3 a napouští se vždy již od začátku roku, aby se během června naplnil po okraj. Letos napouštění urychlily přívalové deště. Na podzim se opět vypouští a celý čistí. Napuštěná voda je zde v létě číštěna modrou skalicí. Aktuální stav kvality vody najdete zde.
V areálu je také hřiště na beachvolejbal, fotbal a již zmíněny kemp. Jedná se o chatky pro 3 a 4 osoby. Jejich součástí jsou postele, stůl a skříň, pronájem stojí 500 Kč/den u nové větší chatky, 250 Kč/ den u starších menších chatek. Do budoucna by měly staré „pionýrské” chaty nahradit nové. Na léto jsou již plné. Návštěvníci kempu využívají zázemí koupaliště - včetně vnitřních i vnějších sprch. Kuchyňka zde však není, ale každý si může přivést a v chatce používat svůj vařič. Před chatkami jsou ohniště. Kemp je přizpůsoben i stanům a karavanům.
Stravování zde zajišťuje malé bistro, vedle v areálu je pivnice a přes silnici hotel s dobrou kuchyní.
V okolních lesích jsou podél stezek kromě vyřezávaných dřevěných soch dozrávají na konci června borůvky a také houby.
Jen 300 metrů od areálu je lesní pramen Kalíšek s lahodnou vodou. V době temna se zde konala setkání nekatolíků, později dšlnických stávkových výborů. Obroubené jezírko, do kterého vtékají hned 3 prameny z okolních svahů, je zdobeno sochami draka, žáby, vodníka a raka.
Jak je tu krásně dokazuje příhoda, kterou jsem viděli na vlastní oči. Jeden z místních věrných návštěvníků areálu si doplaval na dřevěný ostrov uprostřed bazénu a na chvíli si zde odpočinul. Usnul tak tvrdě, že před 7. hodinou, kdy se areál zavírá, mu neplaval plavčík na pomoc, ale probudit ho. I tato příhoda ukazuje, jaká je škoda, že areál zejména v době, kdy jsou dlouhé letní dny, není otevřen až do 8. hodiny večera. Nejen pán, který usnul uprostřed vody, by si zde déle užíval poslední paprsky letních dnů.
Autor: Kateřina Sekyrková
Vaše komentáře |