Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje

Bill Evans & Milo Suchomel Quartet USA/SK 4. Únor od 19:00

Redakce, Tomáš Katschner / 23.01.2015
Jazz u kterého zbystří pozornost i nejazzmani.

Na Grammy dvakrát nominovaný americký saxofonista, klavírista a skladatel s vysokou globální reputací definující současný jazz jako osvědčenou metodu, jak přimět k dialogu hudebníky ze vzdálených světů. Vlivný člen kapely Milese Davise a Mahavishnu Orchestra Johna McLaughlina se v tavícím kotlíku americké hudby stal postupně důležitou spojkou mezi jazzem a bluegrassem, soulem, funky, rockem nebo country.
Evansova těsná spolupráce s Willie Nelsonem, Bélou Fleckem, Robbenem Fordem, Mickem Jaggerem nebo The Allman Brothers Band nikdy nevycházela z nahodilosti, je výsledkem tvůrčího hledačství.
„Chci, aby mě vnímali jako někoho, kdo usiluje o vlastní hudební vyjádření,“ řekl Bill Evans, jednoznačně klíčový velikán moderního jazzu.
Pokud se vaším prvním mentorem stane Miles Davis, notabene ve dvaadvaceti letech, do budoucna máte ve svém vnímání jazzu o strach postaráno. Evansův jazz není v souladu s módními trendy, ale s přesvědčením, že se vyplatí experimentovat, riskovat a kombinovat různé typy hudby dohromady. Což je podle Evanse zásadní způsob, jak zůstat inovativní a dál růst. Trčet na místě a hrát pro lidi nekonfliktní „smooth jazz“, to se prý rovnou můžete živit jako řidič kamionu.
Bill Evans sdílí jméno s jedním z nejlepších jazzových klavíristů všech dob a u Davise hrával s Gillem Evansem, což geniálního trumpetistu přivedlo k zamyšlení, jestli nejsou z jednoho unikátního rodu. S Davisem jako tvůrčí člen kapely natočil v 80. letech několik alb, pak Evans volně přešel do Mahavishnu Orchestra a postavil se po bok Herbie Hancocka, Medeski, Martin and Wood, Randy Breckera a dalších jazzmanů par excellence.
V 90. letech se Bill Evans postavil na vlastní nohy: ve svých skupinách a na deskách okolo sebe soustředil vynikající muzikanty a jako jeden z prvních jazzmanů se odvážil do hip hopových vod. Svou pozornost ale následně soustředil do Nashvillu, řekněme, že se vydal ke kořenům a pod rukama se mu začala rodit hudba, kterou lze zjednodušeně nazvat Jazzamericana.

Šel na to postupně: na Grammy nominovaném albu Soul Insider (2001) hostovala zpěvácká souljazzová legenda Les McCann a na Big Fun (2002) se k němu přidal Willie Nelson.
„Je jasné, že Soulgrass zůstává nejčistší, nejúplnější vyjádřením toho, čím Bill Evans je“, napsal Chad Berndtson v recenzi na průkopnické album, které Grammy nominaci získalo v roce 2005 už jen za tvůrčí odvahu, s jakou se Evans pustil do fascinující spolupráce s bluegrassovými hrdiny: banjistou Bélou Fleckem, houslistou Stuartem Duncanem nebo hráčem na dobro Jerry Douglasem nebo kytaristou Johnem Scofieldem.
V jazzamericana nasazení pokračoval Evans i na posledním albu Dragonfly (2012).
Aby ale nedošlo ke zjednodušujícímu obrázku jazzmana, co si zničehonic nasadil kovbojský stetson: Bill Evans zůstává tělem a duší jazzmanem a pro svůj dar improvizace vyhledávaným spoluhráčem cestujícím sólově po světě za novými dobrodružstvími. V tom si dokonale padne do noty s předním slovenským saxofonistou a skladatelem Milo Suchomelem, rovněž bořitelem jazzových hranic.
Na Jazzinci se Bill Evans představí za doprovodu jeho špičkové kapely: Pavol Bereza (kytara), Luboš Šrámek (piano), Michal Simko (baskytara) a David Hodek (bicí).

 

Přečteno 58x
 
Volná pracovní místa
Kuchař ve školní jídelně (Bílá Třemešná)


Školní psycholog (ZŠ Schulzovy sady)

Učitel pro I. stupeň ZŠ (ZŠ Bílá Třemešná)

Učitel matematiky pro II. stupeň ZŠ 

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí